Postitusi: 727

Sügisest lasteaeda

Postitatud: 04-08-2017 11:21

Kuna kõik sellega seotud teemad on päris vanad, siis alustaks uuega.
Mis oleksid soovitused, mida lasteaias tänapäeval vaja on?
Või võimalikult mugavad lahendused?

Kummad õueriided mugavamad on kas komplektid või kombekad??

Aitäh ja ärge hukka mõistke
Postitusi: 395

Postitatud: 04-08-2017 15:37


Lasteaia õpetajana ütlen, et kindlasti võimalikult mugavad lahendused. Krõpsudega jalanõud kindlasti, paeltega jalanõusid võiks vältida nagu tuld. Samuti kinnastest käpikud, eriti kui tegemist on nii väikese lapsega, kes ise kindaid kätte ei saa. Ühele lapsele saab veel sõrmikud kätte, aga kui hakata tervele rühmatäiele lastele neid kätte aitama siis see võtab ikka hea 10 minutit kui mitte rohkem aega ja samal ajal teised lapsed hauduvad oma välisriietes.

Postitatud: 04-08-2017 16:33


Talvekombe on hädavajalik.
Kombe alla soovitan osta külmemateks ilmadeks villakombe.
Sügisel - kevadel on mugavamad pigem vetthülgavad traksipüksid ja jope.
Riided peavad hingavad olema.

Postitatud: 04-08-2017 21:02


Õueriietest soovitaks kombekat, sinna saab laps ise kergemini sisse pugeda. Jalanõud krõpsudega, kindad käpiku lõikega, müts nö "tuukrikas". Kui tahad panna mütsi ja salli eraldi, siis kindlasti mitte mingit õhulist seotavat sallikest, vaid buff. Vähemalt meie lasteaias peavad lastel olema ka võimlemisriided- lühikesed püksid ja pluus. Vahetusjalatsid võiksid olla sellised, et laps saab neid endale ise mugavalt jalga panna. Terviseameti nõue on, et iga lapse korvis oleks ka kamm ja pabertaskurätikud nuuskamiseks.

Postitatud: 04-08-2017 21:40


Tüdrukutel patsikummid, klambrid ja kamm kappi. Kui poisil pikemad juuksed, siis võiks ka kamm olla. Kui kipuvad olema väga pusased juuksed, võib mingisuguse pusasprei ka kappi panna.
Tuppa vahetusriietele lisaks mitu paari aluspükse. Aluspüksid sellised, et veniksid ilusti ja oleksid "pehmemad". Palju oli probleeme, et pesu oli ise mõnus veniv, aga need ääred olid jube jäigad. Pontsakamate laste puhul oli pesu jalga aitamine endalgi suur ettevõtmine :). Meie ise laste aluspesu ei pesnud(kahtlen, et kuskil pestakse, seepärast ka mainin), aga hea oleks, kui kapis leiduks väiekseid kilekotte, kuhu saab panna aluspesu, kui on õnnetus juhtunud.
Sokid, samuti kergelt jalga pandavad ja venivad. Arvestada tuleb sellega, et lastel ka jalg higistab, saab õues märjaks jne. Sokid peaksid olema sellised, et ka niiske jala otsa saab kergelt tõmmata. Sisejalatsid olid enamikel sandaalid ja saadi jalga ka. Kui on pealt ühe suure krõpsuga, siis jälgida, et king kitsas poleks, sest krõps hakkab siis lahti tulema.
Krõpsudega jalanõudele lisaks nõude, et oleks ka piisavalt lai, et laps saab jala sinna kergelt sisse lükata. Meil oli rühmas väga palju lapsi, kellel olid jalanõud (nii tossud kui saapad) küll krõpsudega, kuid kas kõrged ja kitsad või siis mingisuguse paelte ja krõpsude kombinatsiooniga. Kindlasti lasta lapsel proovida ja vaadata, et jalanõu saaks korralikult lahti tõmmata, et laps saaks ise selle jalga - õpivad selle väga kiiresti ära, isegi kui kodus veel end ise ei riieta.
Riiete poolest venivad t-särgid ja pluusid. Eriti vaadata, et krae poleks jäigast ja tugevast materjalist, vaid venivast ja pehmest, et tuleks ilusti üle pea. Rühmas sattus ikka lapsi, kelle puhul oli endalgi raskusi särgi seljast sikutamisega, rääkimata lapse enda saamatusest sellega hakkama saada.
Sukkpükste asemel soovitaks sokid + retuusid kombinatsiooni. Retuusid samamoodi pigem venivamast materjalist. Osad on samasugused nagu sukkpüksid, jalalaba osa lihtsalt puudu. Need on tagumiku kohalt kuidagi jäigad ja kui vähegi väikeseks jäävad, on raske jalga venitada.
Õues on hea kombe, eriti need kummimoodi materjalist - sooja ilmaga saab ilusti lühikeste riiete peale tõmmata, ja kui just miinuskraadid pole, ei pea mingeid vammuseid alla panema. Kummikud sellised, et kui on vooder, siis püsiks ilusti kinni. Samuti - mitmel lapsel oli "lahtine" vooder sees ja kui jalga pani kummikuid, vajus see vooder varbaotsa kaasa.
Peamine asi - riided ei pea olema viimseni trööbatud, aga pange selga riided, millest kahju ei ole! Ei ole mõtet panna lapsele kaa kapitäit valgeid asju, kui ootate õhtuks 100% puhast last. Enamike jaoks tundub iseenesest mõistetavana, kuid kahjuks leidus vanemaid, kellel sellised ootused olid..
Postitusi: 29489

Postitatud: 05-08-2017 21:59


Eelmised soovitused on kõik väga head. Kuna laps saab oma kapi siis soovitan Riideid jätta kappi mktu komplekti või vähemalt välis riideid. Õues käimiseks osta kindlasti kasutatud kombe. Päeva lõpus last õuest võttes saad sa täieliku põrsa Koju lähete siis nö tänava riietega

Postitatud: 13-08-2017 14:58


Nõustun eelmise soovitajaga, et jätta kappi vähemalt täiskomplekt riideid. Iga riideesemega võib õnnetus juhtuda, mõnikord ka mitu korda päevas (nt korra pissib püksi, teise korra ajab endale joogi peale). Sellega täielikult ei nõustu, et osta õueskäiguks kasutatud kombekas. Jah, korralik kombekas muidugi tasub kasutatuna osta, aga mingi ülivanaaegne, mida ka kaltsukast saab, ei hoia ei vett ega sooja, selles osas ei ole sellest jällegi kasu. Pigem korralik just õueskäimiseks osta, tänaval nagunii nii palju aega ei veeda, lombis nii palju ei käi, tihti liigutakse hoopis autoga või bussis jne. Õueskäimiseks on minu arvates korralikku (nn uut ja vettpidavat) rohkem vaja, kuigi algul tundub vastupidi.
Postitusi: 727

Postitatud: 15-08-2017 08:44


Suured tänud soovituste eest.
Jah, ma ka seda meelt, et pigem uus kui veneaegne kombekas, st et lapsel ikka hea soe ja kuiv oleks! :)
Võib ju mõelda küll, et kasutatud ja trööpab ära.. aga see suurema tõenäosusega juba trööbatud ja ei tea kunagi kuidas pestud (kas kõik omadused on alles).
Hetkel tundub, et on vist kõik valmis, õueriideid järgemööda veel varuma, ei teagi hetkel veel mis suuruses.. :P
Postitusi: 1387

Postitatud: 15-08-2017 19:13


Magamisriided, toariided, õueriided, sisejalanõud... Üldiselt enne esimest lasteaiapäeva ka koosolek lasteaias, kus vanematele räägitakse, mida kuskil lasteaias konkreetselt vaja on.
X