Postitusi: 6305

Ripsmetušš vs keemiline värvimine

Postitatud: 31-12-2015 00:53

Mul on heledad, aga üsna pikad ripsmed. Igapäevane värvimine ja maha võtmine on suhteliselt tüütud ja tekkis mõte, et värviks keemiliselt ära. Kuna aga pole kunagi ripsmeid keemiliselt värvinud, siis kas siin leidub mõni asjatundja, kes oskaks öelda, et kumb kahjustab oma ripsmeid rohkem - 1) sisuliselt igapäevane (5-6x nädalas) ripsmetušiga värvimine, 2) kui värviks keemiliselt ära ja tušši kasutaks ainult siis kui peole või kuskile üritusele minek (ehk siis vb mõned korrad kuus)?
Postitusi: 16549

Postitatud: 31-12-2015 09:00


..mina kasutan küll keemilist värvimist mõned korrad aastas ja olen suht rahul.siiani pole nii hullusti mõjunud, et ripsmed on pähe jäänud.
Postitusi: 12770

Postitatud: 31-12-2015 09:41


Värve on erinevaid. Proovi mõnda hennaga siis
Postitusi: 15746

Postitatud: 31-12-2015 09:57


Minu jaoks ei anna näiteks ripsmete keemiline värvimine ligilähedastki tulemust ripsmetuššile seega siiski olen ripsmetušši kasuks otsustanud. Samas vahest ikka kulme toonides (regelt vist kord-kaks aastas) tõmban ripsmete otsad ka keemilise värviga kokku. Samas ripsmetušši olen kasutanud vist juba nii 8 aastat pea igapäevaselt ja ei saaks öelda, et oleks ripsmeid rikkunud.
Postitusi: 16549

Postitatud: 31-12-2015 10:57


..mulle meeldib keemilise värvimise juures just hästi loomulik tulemus, mugavus muidugi ka.
Postitusi: 15746

Postitatud: 31-12-2015 11:30


Tsiteeritud:

..mulle meeldib keemilise värvimise juures just hästi loomulik tulemus, mugavus muidugi ka.


ja mul lihtsalt silmakuju selline, et on rohkem sügavalasetsevad, et keemiline värvimine miskit ei muuda (muidugi enda ripsmed ka suht tumedad, otsad vahest õrnalt pleegivad ära). Seega eks see olenebki inimesest, olen proovinud ka keemilist värvimist + koolutamist, aga ei muutnud ka minu jaoks miskit. Ikka nägin sama ludu välja.

Seega eks olenebki ka inimesest ja, mis tulemust soovitakse. Üldiselt kui keemilist värvi päris ripsmepiirile ei pane siis ei tohiks kumbki nüüd kahjulikum olla - ripsme eluiga on nagunii üpriski lühike.
Postitusi: 6305

Postitatud: 31-12-2015 15:11


Tsiteeritud:

Samas ripsmetušši olen kasutanud vist juba nii 8 aastat pea igapäevaselt ja ei saaks öelda, et oleks ripsmeid rikkunud.


Mul ikka natuke jäid lühemaks küll peale seda kui värvima hakkasin kunagi. Ema ütles ka, et täitsa nähtavalt lühemad ja hõredamad, aga nüüd aasta tagasi peale kunstripsmeid soetasin Yxes seerumi ja ripsmed taas pikad. :D
Postitusi: 1772

Postitatud: 31-12-2015 15:16


Ma pole elusees selle peale tulnud, et ripsmetušš õhendab ripsmeid. Nii kaua kui olen seda kasutanud siis ripsmed on kogu aeg ühesugused olnud Kui nii võtta siis ega vahet ei oleks ka, kui mul isegi oleksid kuidagi paksemad või tihedamad ripsmed ilma tušši kasutamata siis ei paistaks need nigunii välja, sest heledad on. Ripsmetehnik ütles mulle, et mul väga head ja tugevad ripsmed. Nii et kuidas kellegile mõjub, oleneb taas inimesest.
Postitusi: 1772

Postitatud: 31-12-2015 15:18


Tsiteeritud:

Mulle hakkas ka see igapäevane värvimine närvidele käima ja nüüd värvin ise kodus dependi musta värviga ja olen väga rahul. Värvin 1-2 korda kuus ja sellest piisab. Ja mulle tundub,et ripsmed on paremaks ka läinud, sest ei topi ripsmekat 5-6x nädalas peale:)


Assa mait kui pikad su oma ripsmed on. Veab sul ju
Postitusi: 1910

Postitatud: 31-12-2015 17:34


Jah, ega need asjad pole võrreldavad küll. Aga kui tahtagi üliõrna tulemust, siis püsivärv on mugav variant. Ripsmeka ja mahavõtja kvaliteedist sõltub kui palju igapäevane värvimine ja maha võtmine halba teevad. Mõni tuleb lihtsalt maha, teisega otsi millise vahendiga üleüldse maha saaks värvi. Kunagi olin igapäevane värvija aga pole muutust märganud.
Postitusi: 5

Postitatud: 28-12-2017 11:31

(( loydcarrison@yahoo.com ))Buy/Get/Obtain/Purchase registered Original IELTS.


skype id:(loydcarrison)You Have Problems in getting the required scores in Ielts,Toefl, Pte, Gmat, Gre, Nebosh, SAT,Esol, Toiec, Oet, ACT, GED, Usmle, Psat, lsat, Celban, FCE, CAE,CPE, BEC, Fle, Tesol, without exams/test???
At our association we can help you obtain/get/buy/request/order/Purchase/order/apply the original/registered/legit/real/certified/verify/authentic/genuine ielts, toelf, gmat, gre, pte, nebosh, esol, toeic, celta/delta certificate of all this test without taking/attending/writing the exam/test. We are a group of Teachers and Examiners Working in various centers like British council, IDP centers, Ets, Gmat Etc... and we have teamed up to form a wide organisation with the sole interest of providing reliable services for all our customers In Documentation and Travel consultancy.

We offer our exclusive clients the ability to gain IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK certificates without taking the exams. The regions we cover are Asia ,UAE, Qatar, Oman, Saudi Arabia, Jordan,etc

Kuwait ,Australia ,Canada and Europe and The exams are taken for them by writers who are paid to do it using the names of our clients. Our organization is well connected with various invigilators and test centers to allow our writers to take the exam on your behalf. We also create ID cards with the names of our clients to allow the writers do the exam without problems. All our certificates are original and British Council certified. We do not make fake certificates! If you want to make IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES Without Attending Exam.

For any inquiry send an email at:

((loydcarrison at yahoo dot com))

skype id:(loydcarrison)

Buy orginal IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES Without Exams BUY IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK orginal CERTIFICATES in Qatar,Dubai and Saudi Arabia BUY IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES in UAE and Saudi Arabia

buy original IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES in Dubai & Abu Dhabi Buy IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK Certificate Without Exam in Bahrain, Bahrein,Kuwait

For any inquiry send an email at:

Contact Details:

((loydcarrison at yahoo dot com))

skype id:(loydcarrison)

buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates buy British Council IELTS certificates

For any inquiry send an email at :
Contact Details:

((loydcarrison at yahoo dot com))

We are confident in the quality of our services, but if suddenly you
are not satisfied with the result of our work, we will refund you all
the money for the work. Sometimes it happens that we do not fully satisfy
our client and we have to return to him all the money for the work.
PLEASE SERIOUS CUSTOMERS ONLY! Please note that we will NOT process an order etc
without an UPFRONT payment. We do not accept scam escrow, I’ll pay you later,
COD’s etc. We have to pay our resource a Commission before any entry into the system
is even made. This means in detail that if you contact us back and state or request
that we just enter your information into the data base and incur all the up front
cost then then we are sorry because we don't work that way .
Contact us for more details .

Buy Degree Certificate? buy-IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES/? Save On Buy Degree Certificate Buy Degree Certificate. Compare Apply UG/PG Diploma & Master degree programs in UK, Inquire now, Buy Degree Certificate? Buy+Degree+Certificate? IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES

Buy IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES?

buy original IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES

Buy IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES, Dubai - Pass IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES with the British Council?

fake IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK certificate IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK Exam, Dubai - Pass IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES with the British Council?

IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES for sale IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK Exam, Dubai - Pass IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES with the British Council?

IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK certificate validity IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES Exam, Dubai - Pass IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES with the British Council?

IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK certificate without exam IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK Exam, Dubai - Pass IELTS with the British Council?

IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES lost

IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES verification

IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES validity period buy original IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES in Dubai & Abu Dhabi IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES- International English Language Testing System

ABOUT US:

>>We are fast, reliable and flexible

>>We are popular and trusted

>>We are highly experienced in documentation

>>We have excellent pass into database.

Our organisation is well connected with various invigilators, British council data
base managers and test centers, which enables us to register your scores in any ielts
center around the world . All our certificates are original and British Council
certified. If you want to make an inquiry please use below details to contact us.

General support by

((loydcarrison@yahoo.com))

skype id:(loydcarrison)

IELTS certificates. buy IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES

BUY IELTS CERTIFICATES in UAE and Saudi Arabia. We sell ... Buy Registered IELTS & TOEFL, ESOL certificates without attending the Exam Buy IELTS-TOEFL Fake Test Certificate ANY SCORE With Ielts certificate without exam in in Dubai Ielts Certificate Without Exam in Qatar

Buying and Selling Original IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES Online in Jordan Selling Original IELTS,certificates Online in United Arab Emitates,UAE,DUbai Selling Original IELTS Certificates Online in Bahrain Selling Original IELTS Certificates Online in Algeria Selling Original IELTS Certificates Online in Saudi Arabia Selling Original IELTS Certificates Online in Middle East Selling Original IELTS Certificates Online in Kuwait Selling Original IELTS Certificates Online in Qatar Selling Original IELTS Certificates Online in Jordan Selling Original IELTS Certificates Online in Egypt

Buy orginal Ielts Certificate Without Exam in United Arab Emirates,UAE,DUbai Buy original Ielts Certificate Without Exam in Jordan Buy original Ielts Certificate Without Exam in Saudi Arabia Buy original Ielts Certificate Without Exam in Jordan Buy original Ielts Certificate Without Exam in Saudi Arabia Buy original Ielts Certificate Without Exam in Dubai Buy original Ielts Certificate Without Exam in Kuwait Buy original Ielts Certificate Without Exam in Qatar Buy original Ielts Certificate Without Exam in Egypt
orginal Ielts certificate for sale, buy Ielts certificate of Ielts buy Fake & orginal Ielts certificate, buy ielts certificate buy real & orginal Ielts certificate, buy a real certificate of Ielts buy real & orginal Ielts certificate, buy a real certificate of Ielts buy real & orginal Ielts certificate, buy a real certificate of Ielts Can we cheat in IELTS or make short cut or pay money and get certificate We Sell Registered IELTS Certificate

IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES What is the scoring scale for the IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES?

Scoring is between 0 (Minimum) and 9 (Maximum) with 0.5 band increment. Four scores are reported on the IELTS: Reading score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Listening score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Writing score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment Speaking score reported on a 0-9 band scale, with 0.5 band increment

an enquiry send an email at :
Contact Details:

((loydcarrison at yahoo dot com))

WHAT IS THE MEANING OF IELTS

The International English language Testing System, or IELTS,TOEFL,ESOL AUTODESK CERTIFICATES, as it is popularly called, is an English Language proficiency test that is required to be taken by non-native students so as to study in countries where the medium of instruction is English. IELTS is accepted by Universities in UK, New Zealand and Canada. It has become a mandatory test for study in Australia.

The IELTS tests all four language skills that are important for effective communication: speaking, listening, reading, and writing. The structure of the IELTS,TOEFL,ESOL is as follows:

Reading (60 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands)

Reading has 3 passages and 40 items (questions). Each item is worth one mark. Writing (60 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands)

It consists of 2 tasks (Writing Task 1 and Writing Task 2) and candidates must answer BOTH tasks. Listening (40 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands)

IELTS Listening has four sections, each with 10 items (or questions). Each item is worth one mark. Speaking (11-14 minutes) (Scoring scale: 0-9 bands)

IELTS Speaking is a one-to-one interaction between the candidate and an examiner

IELTS is conducted in India by IDP and British Council. For detailed information about IELTS, please refer to the official website of IELTS

Buy Ielts Certificate Without Exam, IELTS Preparation, Buy Ielts Certificate Without Exam in DUbai, buy IELTS Qatar an enquiry send an email us at:
Contact Details:

((loydcarrison at yahoo dot com))

Buy Ielts Certificate Without Exam

Purchase IELTS certificate without exam
ielts certificate without exam in chennai,
buy ielts certificate without exams in australia,
Apply for a registered canadian passport,
Apply for a registered spanish driver’s license,
buy original id card in Pakistan,
Buy authentic working permit in Australia,
Obtain a registered resident permit in canada,
buy a real and registered visa and passport,
Request a original green card in usa,
buy a registered birth certificate in Germany,
Buy a original passport in Australia,
Buy a registered marriage certificate in Italy,
Order a authentic passport in Lebanon,
Apply for a original passport in France,
Buy a registered passport in mexico,
Buy a original visa in Dubai,
Buy a original and registered id card,
buy real and original passort in india,
buy a real and original visa in Qatar,
ielts certificate for sale in india,
get ielts certificate without exam in india,
buy original ielts certificate without exams,
ielts certificate without exam in delhi,
ielts certificate without exam in hyderabad,
ielts certificate without exam in kerala,
buy ielts certificate in india without test,
Buy Nebosh certified in Qatar,
can i pass in ielts exam from money,
buy ielts certificate,
where to get ielts without exam,
buy original ielts certificate,
ielts certificate for sale,
how to check fake nebosh certificate,
nebosh certificate download,
fake nebosh certificates for sale,
buy fake nebosh certificate,
nebosh certificate sample,
nebosh certificate verification,

general surpport by:

((loydcarrison at yahoo dot com))

7+ Band Score in IELTS? buy IELTS Buy Ielts Certificate Without Exam in Bahrain, Bahrein,Kuwait,United Arab Emirates -UAE,Dubai Buy Ielts Certificate Without Exam in Iran, Islamic Republic of Iran, Persia Buy Ielts Certificate Without Exam in Kuwait Buy Ielts Certificate Without Exam in Muscat and Oman, Oman, Buy Ielts Certificate Without Exam in Katar, Qatar, Buy Ielts Certificate Without Exam in Saudi Arabia, Saudi Arabia Buy Ielts Certificate Without Exam in United Arab Emirates -UAE,Dubai Buy Ielts Certificate Buy Ielts Certificate? buy-Buy Ielts Certificate? Save On Buy Ielts Certificate?
Contact Details:

((loydcarrison at yahoo dot com))

Buy IELTS Certificate? buy-Ielts Certifcate Save On Buy IELTS Certificate Buy Ielts Certificate an enquiry send an email :

Contact Details:

((loydcarrison at yahoo dot com))

skype id:(loydcarrison)
X