Postitusi: 148

Tervislik toitumine

Postitatud: 11-02-2015 10:27

Kas tervislikult toituda on kallis?
Postitusi: 942

Postitatud: 11-02-2015 10:40


Ei ole kallis, sul on lihtsalt vähe raha!
Postitusi: 15746

Postitatud: 11-02-2015 10:44


Oleneb, mida keegi tervislikkuse all mõtleb.
Mõne jaoks on see kui ostetakse mingeid ökojahusid, mandlijahu, kookosvett jne. On teine äärmus nt kelle jaoks kartul on täiesti surmav toiduaine ja välditakse jne. Samuti nt nisujahuga, mida tuleks ehk vältida siis kui tõesti on gluteenitalumatus. Olen tähele pannud, et väga paljud lihtsalt uurivad, et mis jahu jahukastmesse panna, et nisujahu on nii jube... Jahu läheb kastmesse umbes 2 supilusikatäit... Ehk tehakse mõttetust kohast probleemi.

Teise jaoks lihtsalt tervislikum toit - nt kartul, pruun riis, juurviljad jms. Igasugused kapsad, sibulad, porgand, kaalikas jmt on odav süüa teha. Täistera leiba jms kõrvale. Näiteks isegi makaronid võib tervisliku toidu alla liigitada - lihtsalt tuleb kõike mõistlikus koguses tarbida, mitte pidevalt toitu õlis leotada.
Postitusi: 5756

Postitatud: 11-02-2015 12:38


Kekmisest toitumisest tunduvalt tervislikumaks minna on kindlasti pigem odavam kui see keskmine ebatervislik toit, sest juurikad ja puuviljad on siiski kokkuvõttes odavamad kui need roosad vorstid, juustud, saiakesed jms. Olen vaadanud, et sama raha eest, mis neid pakenditooteid saab paar tükki korvi põhja, saab köögiviljaletist terve suure korvitäie asju. Ülitervislikku, mahedat, ökot, toorest jms jälgida on juba natuke kulukam. Aga sinnani jõuda on väheste eesmärk ja ka seal on võimalik tellida otse talupidajalt, osta suuremad kogused, leida soodsamad pakkumised jne. Nii et siiski võimalik ka väiksema sissetulekuga.
Postitusi: 6305

Postitatud: 11-02-2015 12:45


Täisteratooted on vist vähe kallimad küll, samuti ka need öko- ja mahetooted, aga üldiselt arvan, et see vabandus, et tervislikult toituda on liiga kallis, mida mõni kasutab, on lihtsalt loll ettekääne, et rämpsu edasi näost sisse ajada. Tervislikum on juba see, kui süüa mitmekülgselt, juur- ja puuvilju, kala, mõõdukalt liha ja piimatooteid jne. Samuti tarbida palju vett ja süüa rohkem keedetud kui praetud toitu, jahutooteid piirata. Tarbida vähem soola ja suhkrut. Ja tõesti, ühe pitsa hinna eest saab juba kilo porgandeid. Mis saab siin nii kallist olla? Ega tervislik eluviis ei olegi 100% öko peale üle minek, see on rumal arvamus.
Postitusi: 1848

Postitatud: 11-02-2015 14:18


Ühes postituses tõin päris pikalt välja, mida söön ning ütlesin muuhulgas ka seda, et tegelikult on tervislikutl ja mitmekülgselt toituda ikka juba kallis. Kusjuures ei tarbi mingeid ökotooteid. Esiteks jääb mulle täiesti arusaamtuks seisukoht, et puuviljad on odavad. Pigem vastupidi, väga kallid. Nt pomelo või viinamarjad on üheks toidukorraks c.a 2€ ning see on vahepala mitte reaalne toidukord. Kui süüa ehk päevas kaks õuna või 2 apelsini, siis on ehk tõesti odav, aga enamus piiviljadest ikka kallid, eriti talvel. Täpselt sama lugu juurviljadega. Jah, kartul on odav, aga nt paprika, baklažaan, suvikõrvits, kurk on praegu ikka väga kallid. Ostsin just 2 paprikat (2,5€), baklažaan maksis 2,5€ jne. Ma ei kujuta küll ette, mis juurviljatotite tehakse, et väidetakse, et need on odavad (ok, ainuke mis meelde tuleb püreesupid, just lõpetasin söömise c.a 1€ toidukord). Inimene kes soovib süüa tervislikult ei saa osta mingeid fabrikaate a.la viinerid, sardellid, pihvid jms möga. Liha on ka päris kallis ning et vältida liigset rasvade tarbimist tuleb igal juhul osta filee osa. Kala....hmm eile tegin elukaaslasele forelli, mingi soodukas oli veel ka sellel ja c.a 3€ per toidukord (ainult tükk kala). Mõni tervislikult toituja, kes räägib midagi odavusest võiks siia oma menüü välja tuua, huviga vaataks kohe.
Postitusi: 3427

Postitatud: 11-02-2015 14:37


Kindlasti on tervislikult toituda kallim kui ebatervislikult. Meil läheb peres nt kuus u 500-600€ söögile, sealjuures on juurviljad (porgand, kartul), marjad ja igasugused hapukurgid-moosid-salatid keldrist võtta. Ilmselge, et kõik endale tervislikku toitu lubada ei saa.. kahjuks.
Postitusi: 15746

Postitatud: 11-02-2015 14:49


Pigem oleneb kellegi maitseelistustest. Pigem kannatab ehk mitmekesine toitumine.
Saab tervislikult odavalt süüa - juurviljasupid (kartul, porgand, kaalikas), püreesupid(kõrvits), kurgi-tomati salatid jne. Oleneb palju ka keegi liha sööb - kana vms. Ning kala (forell, lõhe) on kindlasti samuti kallim süüa, aga kui palju keskmine eestlane ka muidu seda sööb. Ning oleneb ka, kes muidu kuidas toitub - pitsasid, burgereid jms on kindlasti kallim süüa kui tervislikult toituda. Samas ehk friikaid ja makarone näost sisse ajada tuleb jah odavam.

Minu jaoks on juba tervislikumad variandid ise tehtud kodused toidud, suur kogus kookose-mango kana riisiga (lisandid juurde) tuli umbes 4-6 portsu jagu ehk 7€. Samuti ei karda makarone (kord kahe nädala jooksul või harvem) ja hea meelega söön ka kartuliputru jne. Tervislikum valik on siis minu jaoks juba see, et vältida õlis praetud toite, valmistoite (letitoidud), (pool)-valmistoidud nt marinaadis liha, viinerid jms, külmutatud toidud (kasvõi friikartulid, külmutatud püreesupid, kalapulgad vms), purgisupid jmt. Vaid kui on kartuli isu ei osta mingeid külmutatud kartuleid vaid teen ise (kasvõi ahjus), samuti pigem panen ise liha marinaadi, igasuguste valmis pihvide ja lihapallide asemel ise valmistada jne. Ning nt hommikuti putru süüa - neljaviljahelbed, kaerahelbed, tatar jne.

Muidugi kui ma hakkaksin iga päev mingeid caesari salateid ja öko-maeiteamisjahust putrusid jmt tegema läheks vast jah kallimaks. Minu jaoks on tervislik juba ise tehtud(mida rohkem algusest ise valmistatud seda parem) + tegemisviis(nt väheses õlis).
Postitusi: 5756

Postitatud: 11-02-2015 16:06


Tsiteeritud:

Esiteks jääb mulle täiesti arusaamtuks seisukoht, et puuviljad on odavad. Pigem vastupidi, väga kallid. Nt pomelo või viinamarjad on üheks toidukorraks c.a 2€ ning see on vahepala mitte reaalne toidukord. Kui süüa ehk päevas kaks õuna või 2 apelsini, siis on ehk tõesti odav, aga enamus piiviljadest ikka kallid, eriti talvel. Täpselt sama lugu juurviljadega. Jah, kartul on odav, aga nt paprika, baklažaan, suvikõrvits, kurk on praegu ikka väga kallid. Ostsin just 2 paprikat (2,5€), baklažaan maksis 2,5€ jne. Ma ei kujuta küll ette, mis juurviljatotite tehakse, et väidetakse, et need on odavad.

Aga sellest on ju nii palju räägitud, et köögivilju-puuvilju tasubki osta just hooajalisi - nii odavuse, tervislikkuse kui ka keskkonnasõbralikkuse seisukohalt. St praegu maksab väike suvikõrvits tõepoolest 3 eurot, hooajal aga alla euro. Viinamarjade hooaeg on ka minu meelest nüüdseks möödas juba, aga kui veel oli, oli kaks eurot ikka kilohind, mitte ühe portsu oma, nägin ka veel odavamaid kilohindu. Kui terve kilo ära süüa, siis on see küll juba toidukord ja midagi rohkemat juurde vaja pole. Tulebki jälgida lihtsalt hooaegu ja vastavalt sellele menüüd kujundada. Vastu kevadet ongi valik väiksem, see on paratamatu - eks see siis rohkem juurikate+õunte aeg ole. Vaatan ise ka, et lillkapsa kilohind praegu 2-3 eurot kui mitte rohkem, üks pea võib siis vabalt 5 eurot tulla. Ise ei osta eales sellise hinnaga asju, vaid söön neid siis, kui on hooaeg, nt lillkapsa puhul ei maksaks küll üle 1.50-2 euro selle pea eest. Suurim paradiis puuviljade poolest on mu arust hurmaahooaeg, mandariinihooaeg ja arbuusihooaeg - kestavad päris kaua ka. Siis toitukski vaid puuviljadest, nende hooajad on päris pikad ka :D. Ja ka banaanihooaeg sügisel, kus turult saab ideaalselt küpseid banaane alla 1 eur/kg. Melon on ka hea, aga ei mäleta, millal see suurim hooaeg neil on. Kiivide hooaeg peaks vist endiselt kestma (täpselt ei tea, sest hetkel ei saa puuvilju süüa), vähemalt alles oli igal pool müügil maitsvaid küpseid Kreekast toodud kiivisid väga mõistliku kilohinnaga - tervet kilo ju enamasti ära ei söö, kui see just terve toidukord pole, seega see pool kilo söömiseks tuleb alla ühe euro - ei ütleks, et see on kallim kui osta endale snäkiks a la paar saiakest või jäätise või teha paar singi-juustu võileiba :D.
Postitusi: 29489

Postitatud: 11-02-2015 18:36


Mul läheb ka ikka 10 euri päevas. 1-2 inimest. Ja palju see laps ikka sööb.
Postitusi: 6305

Postitatud: 11-02-2015 19:00


10 euri päevas? :D whaat, mida te sööte? See tundub reaalne siis kui igapäevaselt väljas söömas käia.
X