Postitusi: -18

Alaealiste abordi piirang läheb tühistamisele

Postitatud: 25-09-2014 11:06

Artikkel ka Postimehes. Ühesõnaga, õiguskantsler leidis, et praegu kehtiv piirang, mille kohaselt peab alaealine abordi tegemiseks saama täiskasvanu/eestkostja nõusoleku, on tühine, kuna see on põhiseadusega vastuolus. Lisaks M.Vaheri arvamusartikkel Martin Vaher: laps elu ja surma üle otsustamas.

Kommentaar riigikogu Facebooki lehel:
"Sotsiaalkomisjon otsustas algatada eelnõu, millega tühistatakse alaealise raseduse katkestamise piirangud, mis on vastuolus põhiseadusega.

Kehtiva raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse järgi ei tohi alaealine rasedust katkestada ilma lapsevanemate või eestkostja nõusolekuta. Kui vanem ei ole nõus lapse raseduse katkestamisega, siis tuleb pöörduda kohtu poole. Õiguskantsleri hinnangul on seadus vastuolus põhiseadusega, kuna see piirab alla 18-aastase naise enesemääramise õigust, seades teda liigselt sõltuvusse oma vanematest või eestkostjast. Samuti ei taga see piirang alaealise õigusi privaatsusele ja tervise kaitsele."

Kel rohkem huvi asja vastu, siis riigikogu lehel on toodud välja ka uuring- Alaealiste abordid. Regulatsioonide võrdlus riigiti (10.02.2012).

Iseasi, kas see on nüüd lahendus abortide ja soovimatute lastega tegelemiseks, aga vähemalt ei ole lapsed sunnitud enam lapsi kasvatama. Või mis siinsed kaaskodanikud arvavd?
Postitusi: 5343

Postitatud: 25-09-2014 11:17


Ma arvan küll, et see on hea, et see seadus ära muudeti. Last sundida abordiks ei saa ju nkn ja kui laps on ise huvitatud abordist, siis on ju hea, kui saab ise ära käia. Tean noori neidusid, kes ei ela ei lastekodus ega ka oma vanematega ning kes ei suhtle oma vanematega ja neil oleks võimatu minna oma emaga koos aborti tegema. Üleüldse oleks hea kui 16+ vanused saaksid rohkem vabadust. Mäletan enda ajast. Ma ka ei suhtle juba 3-4 aastat oma vanematega ja elan omapead. Ja nii nõme oli nt, et teenisin ise oma raha, aga mul oli mingi tobe limiit peal, mida sai ainult ema allkirjaga muuta ja seetõttu sain kasutada enda teenitud rahast üsna väikest osa elamiskulude katteks. See näide nüüd läks teemast kõrvale, aga loodan, et põhimõte oli arusaadav. Noortel käib iga liigutus pm ema allkirjaga.
Postitusi: -18

Postitatud: 25-09-2014 11:19


Et ei jääks valke muljet, siis seadust ei ole veel tühistatud ega muudetud. See on alles riigikogus.
Postitusi: 6034

Postitatud: 25-09-2014 11:25


Ses suhtes on hea, et alaealine saab ise otsustada, kas tahab/suudab last kasvatada või mitte. Mitte ei ole nii, et vanemad käsevad last alles hoida, kui alaealine ei ole valmis last kasvatama ja ilmale tooma.
Praegu kui vanemad otsustavad, et laps jääb alles, aga alaealine ei sooviseda ning kohtusse kaebab, siis läheb selleks ju kaua aega et rahuldav vastus saada. Selleks ajaks võib olla loote areng kaugele jõudnud (umbes 4 kuud), siis ei saa enam aborti ka teha..
Kõige parem on ikka selliseid olukordi ennetada kaitsevahenditega (kui pole just vägistamine vms).
Postitusi: 6305

Postitatud: 25-09-2014 11:27


Eelnevale postitajale: kui alaealine ei suhtle vanematega, peaks tal olema riigipoolne eestkostja. Päris omapead ei tohiks olla ükski laps.

Aga mina olen sellele kahe käega poolt. Kuigi on vaieldav, kas siis alaealised hakkavad veelgi kergekäelisemalt sellesse teemasse suhtuma. Kuid samas on see nende enda mure, neiu/naise keha on ainus, mis võib selle all kannatada. Alla 3-kuust loodet isiklikult mina veel lapseks ei pea.
Tean juba oma omastkäest tuttavate ja tuttavate-tuttavate kaudu, et päris mitu soovimatut last on siia sündinud, sest ema oli rasestumise ajal alaealine ning ei julgenud sellest kodus rääkida. Selle seaduse vastu võtmisega see probleem aga suuresti väheneks.
Postitusi: 6840

Postitatud: 25-09-2014 12:19


Alustuseks oleks hea kui meil ei oleks nii palju alaealiste tahtmatuid rasedusi.

Aga pigem see piirang, jah, maha võtta. Olen ka kuulnud juhtudest, et ei juleta vanemate poole pöörduda seoses abordisooviga ja kui julgus lõpuks koos, siis juba hilja sellise protseduuri jaoks.
Samas ma kujutan ette, et mõnel on siis just meri põlvini, et mingit täiskasvanu nõusolekut pole vaja. Päästab vist veel ainult see, et abort on tasuline? Ise kursis pole.
Postitusi: 6840

Postitatud: 25-09-2014 12:22


Tsiteeritud:

Eelnevale postitajale: kui alaealine ei suhtle vanematega, peaks tal olema riigipoolne eestkostja. Päris omapead ei tohiks olla ükski laps.


No minu meelest pole siin jutt enam lastest kui jube tittesid vorbitakse.
Lihtsalt alaealine oleks täpsem termin ehk et seaduse silmis veel sõnaõiguseta isik.
Postitusi: -18

Postitatud: 25-09-2014 12:22


Samas pole ju abort mingi ninanuuskamine, et siuh ja läinud. Ka selle protseduuriga käib kaasas võimalikke terviseriske jne, rääkimata sellest, et see võib olla emotsionaalselt raske.

Kas oleks ehk aeg investeerida sellesse, et koolides oleks pädevad sotsiaalpedagoogid? KOV-is? Keegi, kes annaks nõu siis, kui oma vanematega ei julgeta rääkida? Palju see naistearst jõuab tegeleda ja rääkida kõigest, mis abordiga kaasneb.
Postitusi: 6840

Postitatud: 25-09-2014 12:30


Kui juba k*pitakse suvalt ringi, siis see abort ei oma küll mingit emotsionaalset raskust.

Ja millegipärast ma arvan, et need noored ei jõua ennetustööd tegevate inimeste jutule ei enne ega pärast.
Suures osas ka vanemate tegemata töö.
Postitusi: -18

Postitatud: 25-09-2014 12:42


Kas sa ei arva, et noored võivad olla vahel tuulepead ja oma naiivsuses arvata igasuguseid asju? Ka seda, et HIV haiget kallistades nakatud samuti HIV-i ja sured ära (2010.aasta uuring HIV-i temaatikaga seotud teadmised, hoiakud ja käitumine Eesti noorte hulgas). Alakad võivad küll käituda nagu kõiketeadjad, aga kui reaalsus neid tabab, siis oleks ju parem neid abita mitte jätta. Nt VHK pakub noortele emadele võimalust haridusteed jätkata ning pakutakse ka nõustamisteenust, mis on paljud pannud ümbermõtlema ja sünnituse kasuks otsustama. Alati pole vaja suuri summasid ja meediakampaaniaid, vaid lihtsalt inimlikku tuge.
Postitusi: -32

Postitatud: 25-09-2014 15:17


Rasestumisvastastest vahenditest tuleks rohkem rääkida, nii 15-24 aastastele naistele... Ja meestele ka muidugi (igas vanuses).
X