Postitusi: 10165

Mis saab edasi?

Postitatud: 15-12-2010 00:11

Teatavasti on meile, inimkonnale, eluks antud (vähemalt praeguse seisuga) üks planeet, Maa. Kuidas kujutad Sina ette meie koduplaneedi tulevikku?

Kindlasti on üheks suureks faktoriks Maa tuleviku kujundamisel inimkond ise, kes on väga oluline kogu biosfääri mõjutegur ning kelle tegutsemise läbi on nii mitmedki looma- ja taimeliigid igaveseks minema pühitud. Viimane on juhtunud mitme inimtekkelise teguri koosmõjul: elupaiga kaotus, liigne jahipidamine või kliimamuutused. Kas teadsid, et kui praegune liikide väljasuremise tempo jätkub, on ligi 30% taime- ja loomaliikudest järgneva sajandi möödudes väljasuremisohus?

Inimkond on ka väga hoolikalt panustanud tehnika ning tootmise kasvatamisse, mis on kindlasti pärandanud meile mõned sajandid tagasi utoopilistena tunduvad hüved. Ent kogu selle progressi varjus on juba ammu täheldatud mitmeid kahjulikke mõjusid meie planeedile: ligi kolmandik maismaast on inimeste poolt kujundatud, süsinikdioksiidi hulk meie sissehingatavas õhus on industriaalrevolutsiooni algusest saadik tõusnud pea 30% võrra. Mainimata ei saa jätta ka ülemäärasest tarbimiskultuurist arenenud riikides tekkivaid jäätmeid. Kas teadsid, et USAs toodetakse ühe kuupmeetri prügi "valmistamisel" umbes 70 kuupmeetrit tööstusjäätmeid? Oled midagi kuulnud Vaikse ookeani prügikeerisest?

Kas Sa tead, palju on Sinu ökoloogiline jalajälg? Minul, kes ma enda arvates suhteliselt loodussõbralikuks muutunud olen, on see natuke üle kolme globaalse hektari, mis tähendab, et kui kõik oleksid sellised nagu mina, läheks inimkonnal vaja 1.8 Maa sarnast planeeti. Arvuta oma ökoloogiline jalajälg siin: http://www.ut.ee/mobility/jalajalg/. Mida saaks inimkond ära teha, et tulevastele põlvedele oleks kindlustatud needsamad hüved, mis meil on praegu? Kuidas saad Sina sellele kaasa aidata?

Arutaks natuke ning paneks oma fantaasia tööle. Siiski, ootan vaid mõistlikke, argumenteeritud ning praeguste ressurssidega elluviidavaid ideid.
Postitusi: 1812

Postitatud: 15-12-2010 11:35


Raha on paraku mujal tiirlemas rohkem, kui keskkonnakaitseasutustel ja kes maksab, see tellib muusika. Keskkonnakaitseorganisatsioonid ei jõua nii palju ära kaitsta, kui ärimehed ja suurkorporatsioonid samal ajal keskkonda hävitada. Kõvasti karmimaks tuleks muuta saastetasusid ja -määrasid, kuna eesmärgiks tuleks seada mitte saastamise ja hävitamise kompenseerimine rahas (mis ei ole ju kuidagi adekvaatne näiteks taastumatute loodusressursside ja -liikide suhtes), vaid saastamise ja hävitamise vältimine. Lisaks kõvasti karmimad kriminaalkaristused liikide ohtuseadmise, keskkonda saastava jms tegevuse eest. Tagajärje likvideerimise meetodit tuleks muuta ja minna üle preventiivsele. Aga nagu teada, siis kõik algab koolist. Koolides võiks olla spetsiaalne keskkonnaalane tund juba algklassidest peale, kus lapsed õpivad keskkonda väärtustama ja saaksid adekvaatse pildi sellest, kuivõrd laias ulatuses toimub igasugune hävitustöö. Muidu pole ju kasu, kui uus hävitajate põlvkond pidevalt peale kasvab. Ajalugu me ju õpime, miks mitte ka keskkonnakaitset? Kas keegi mäletab, et näiteks loodusõpetuse või bioloogia või geograafia tundides oleks põhjalikult aastate vältel süvenetud keskkonda kaitsva ja hoidva hoiaku tekitamisesse? Mina küll ei mäleta. Lisaks kui ma sorteerin näiteks prügi ja jäätmejaama jõudes läheb kogu prügimass ikkagi kokku (välja arvatud vanapaber jms likviidne kaup, mis enne lastakse tarbijal ära sortida, et siis maha müüa Hiinasse), pressitakse lihtsalt vesi välja, siis oma sorteerimisega teen ma ju ainult ettevõtjale kasu, mitte keskkonnale. Ja ise arvan, et olen piinlikult roheline.
Postitusi: 5988

Postitatud: 16-12-2010 14:08


Nagu lõbus Louis XIV ütles - "Peale mind tulgu või veeuputus" Minusugused on teie peamine kahjur nr 1. Paraku. Elu on lühike ja ma ei vaevu kulutama seda selleks, et järgmistel generatsioonidel oleks selle arvelt pikem ja parem elu. Läbustajaid on alati rohkem kui neid kes wc's ökopaberit kasutavad ja senikaua tähendab see ka negatiivset mõju meie planeedile. Võibolla kõigele ei peagi lahendust olema ja meie inimkonna lõpp kord saabuma peab, et anda teed ja ruumi teistele eluvormidele. Järgmise juuraajastu lõpp.
Praegune süsteem ei kutsu tõesti loodust säästma. Kui keegi leiutab mõne mugavama variandi või elustiili mille arvelt ei pea ma vabatahtlikult loobuma endale mugavamatest variantidest, siis bring it on, olen käpp. Senikaua olen aga mõnus ahv puu otsas.

Sinu ökoloogilise jalajälje suurus on 6.98 globaalhektarit aastas. See tähendab, et kui kõik inimesed elaksid ja tarbiksid nagu Sina, peaks inimeste käsutuses olema 3.39 maakera:
Postitusi: 10165

Postitatud: 16-12-2010 14:51


Tsiteeritud:

Mina ei tea, ei taha sellele mõelda, aga peale meid peaks tasapisi sõjapoole kiskuma- eks see kunagi tulebki..


WTF? Teemas on juttu siiski planeedi säilitamisest, mitte sõjast...
Postitusi: 1123

Postitatud: 16-12-2010 15:12


Elame näeme
Postitusi: 256

Postitatud: 22-04-2011 21:45


Mina arvan kah, et elu on liiga lühike ja seda tuleb elada naudinguga. Mis naudingust on siin juttu, kui kogu raha kulub ravimitele ja pidevalt tuleb plaanid tühistada laste haigestumise tõttu?
Minu pere on mahetoitujad, sest ma näen, kui palju see meie elukvaliteeti ja tervist parandab.

Ma elan keskkonnasäästlikult, sest ma ei taha pidevalt olla masenduses jälje pärast, mida ma maailmale jätan - ma pigem vähendan seda, rääkimata sellest, kui rahakotisõbralik see üldiselt on.
Postitusi: 1800

Postitatud: 22-04-2011 21:55


Minu loogika ütleb, et kõiges on taskaal ja varsti keerab loodus meile ära. Muidugi mitte ühe päevaga, veidi mastaapsem ja pikem protsess siiski.
Seda kaa, et pigem muudaks hetke olukorra paremaks uuete, odavamate ja samas säästvamate asjade loomine, kui keeldude ja trahvide tegemine.
X