Registreeri Unustasid parooli?
Registreeritud kasutajaid 139863
RUS EST 

Saame tuttavaks, mina olen sinu stress!

12-05-2009 Kommentaarid (18)
Saame tuttavaks, mina olen sinu stress!
Pilt: sxc

Stress on tavaline nähtus kõikide inimeste elus. See on igapäevane probleem, millega tuleb tegeleda, et see liiga ägedaks ei muutuks. Me kõik vajame stressi, et ellu jääda.

Näiteks spordimeeskonnad vajavad stressi, et hästi võistelda. Õiges koguses stress võib olla väga tervislik ja isegi kasulik. Mingil määral võib stressiks kutsuda ka pinget, mis kaasneb armumise tundega. Erutus ja ärritus, mis positiivse vastuse saabudes muutub vastupandamatuks kireks ja õnnetundeks, on väga nauditav.

Kui aga stress muutub kurnavaks, pikaajaliseks ja mitte ühestki sündmusest ega päevast ei suudeta enam midagi positiivset leida, siis on stress hävitav ja väga kahjulik. Stress mõjutab:

- tervist
- õnnelikkust
- edukust tööl
- meeskonnavaimu ja koostööd
- suhteid
- isiklikku edukust ja arengut

Mis on kõige olulisem, et ennetada ning leevendada stressi:

1. Õigel ajal ära tunda stressisümptomid.
2. Teha kindlaks, mis  põhjustab stressi.
3. Võtta midagi nende põhjuste vastu ette ning üritada vähendada stressisümptomeid.
4. Kui vajalik, siis astuda olulisi samme stressipõhjuste likvideerimiseks või muutmiseks, et ei oleks vaja enam stressisümptomite all kannatada. Tuleb tegeleda probleemiga.

Väga oluline on ära tunda ja teadvustada endale stressi põhjustajad. Näiteks: ütleme, et ületöötamine põhjustab stressi, mis ilmneb tihedate peavaludena. Kui sa vaid keskendud sümptomile (st võtad tugevaid valuvaigisteid, et peavalu vähendada), siis stress ei lähe ära ning peavalud kaovad vaid ajutiselt. Kui sa aga keskendud stressipõhjustele; proovid muuta oma töökorraldust nii, et ületunnid ei valmista sulle enam muret, siis peavalud kaovad samuti.

Kahjuks on  võimalikud ka teatud probleemide taastekkimised, kuna mõned sümptomid on organismil nö õpitud. Eemaldades ühe stressitekitaja, ei pruugi see eemaldada ka stressisümptomit. Võimalik on, et peavalud võivad ka jätkuda pärast seda, kui tegelikult ületöötamine ei ole enam probleemiks.

Millised on stressisümptomid?

Sümptomeid on mitmeid ning need võivad varieeruda. Näiteks:

- kergesti ärrituvus
- peavalud
- haigused, mis tekivad just puhkuste ajal ning nädalavahetustel (eriti tihe on vastuvõtlikkus külmetushaigustele)
- unetus
- väsimus/tüdimus
- jne

Inimese keha ja hing suudab väga hästi ka stressi peita ja sa ise ei pruugi teadagi stressi olemasolust. Tegelikult on aga tegemist tugeva stressinähuga. Sellistel juhtudel võivad sümptomid olla suhteliselt ebamäärased ning raskesti tuvastavad. Näiteks:

- suudad töötada väga pikka aega, ilma et ilmneksid mingidki märgid väsimusest.
- omad vähe emotsioone ja tundeid (eriti juhtudel, kui tavaliselt reageerid tugeva ärrituvusega)
- suurenenud alkoholi, nikotiini, sigarettide jm narkootiliste ainete tarbimine
- uued ja mitte sinulikud käitumismaneerid
- suutmatus puhata
- apaatsus

Kui sa kannatad stressi all juba pikka aega, siis sa harjud sellega ning stressisümptomid ei pruugi tavapärasel viisil avalduda. Stress tabab millalgi ikka ning paraku siis palju tõsisemalt. Piisab vaid ühest tugevast raputamisest, kui käärimisprotsessi tulemusena viskab korgi pealt ära.

Sellised stressisümptomid võivad olla väga rasked:

- maohaavandid
- südamerikked
- väiksemad haigused (allergiad, naha sügelused, migreen jm )
- tõsised haigused (nt.artriit, vähk, diabeet)
- vaimsed probleemid (depressioon, paranoilisus jm)

Pingete ja stressi põhjustaja on kultuuriline ja sotsiaalne surve "olla tugev" ja konkurentsivõimeline. Turumajandusliku ühiskonna tekitatud väärpõhimõtted, et stress on näide nõrkusest ning et see tugevalt kahjustab inimese võimalusi olla edukas, on tegelikult teinud endale karuteene. Stress tundub kohati ületähtsustatud haigusena ning inimesed pigem suhtuvad probleemidesse eitavalt, kui hakkavad tõsiselt probleemiga tegelema. Kahjuks on aga probleem olemas ning kurb on vaadata väsinud noori inimesi; kuulda statistikat, et Eestis on kõige kõrgem meeste enesetappude arv; tunda järjest rohkem antidepressante võtvaid sõpru ja tuttavaid; näha jubedate haiguste all kannatavaid noori, purunenud suheteid ja õnnetuid lapsi, kes peavad väga noorelt täiskasvanuks saama jne.

Allikas: http://www.teamtechnology.co.uk/




Kommentaarid
cattizh 06-02-2012 09:48
+0 meeldib ei meeldi -0

Ei arva, et oleksin stressis.
Kalluke 07-11-2010 16:43
+0 meeldib ei meeldi -0

asjalik artikkel
Mmjau 26-09-2010 09:27
+0 meeldib ei meeldi -0

Jube, stress on kohutav.
Näita kõiki kommentaare (18)
Lisa Kommentaar
Nimi:
Email: *
Vanus:
Kommentaar:
 
PS! Kommentaarid on lisatud Buduaar.ee lugejate poolt ja Buduaar ei vastuta kommentaaride sisu eest.
* E-maili ja telefoninumber ei ole teistele lugejatele nähtavad
Samast teemast vanemad artiklid
CD_Eveline_180x180 zizu.ee 09.02
Hetkel eetris:
Soengukeisrid
Järgmisena:
Õhtusöögilahingud
09-02-2012 23:42
MUUSIKA !
09-02-2012 23:42
Pomeranian - kes suudaks vastu panna?
09-02-2012 23:41
Kas teile meeldib selline must tuunika nagu pildil??
09-02-2012 23:40
Buduaari pärlid
09-02-2012 23:38
Budu noored staarid
09-02-2012 23:37
wifi ruuter öösel
09-02-2012 23:35
Nahaprobleem
09-02-2012 23:35
Vastiku OHATISE teema :)
09-02-2012 23:34
Kõige parem kättekreem
09-02-2012 23:29
VÕIDA LAUVÄRV VÕI GLITTER PULBER
Millist meest alljärgnevast eelistad Sina?
ca 10 aastat vanem rikas mees, kuid liigselt edev
keskmisest madalama sissetulekuga hoolitsev ja armastav sinuvanune mees, kellel puudub auto
muidu tore ja armastav, kena välimusega, kuid ei oska absoluutselt juua
ca 10 aastat vanem, väga tark, kuid ei oska rahaga ümber käia ja seega ei suudaks pakkuda majanduslikku kindlustatust
noormees, kes omab ferrarit, kuid elab ikka veel oma vanemate kulul, samas väga hea huumorimeelega ja lõbus kaaslane
süüdimatu flirtija, samas suurepärane armastaja, sõbralik, nutikas, majanduslikult hästi kindlustatud
prantslane, täielik romantik, samas äkilise loomuga, emotsionaalne, ärritub kergelt, intelligentne, rikas
"paha poisi" mainega noor ja edukas mees, keda usaldada on raske, kuid ta on metsikult kena välimusega ja seiklushimuline
lihtne maalt pärit kuldsete kätega mees, keskmise välimusega, hoolitsev, taibukas, rahuliku loomuga, rikas
mees, kes elab üks päev korraga, kena, armas, seiklushimuline, kuid jääb elu lõpuni lapseks, raha hoida ei oska, teisi naisi samas ei vaata üldse, armastab ainult sind
ilueedi, kes veedab peegli ees rohkem aega kui sina, teeb trenni, raha on palju, lõbus ja tore, kuid ei oska üldse naistega käituda, ebaviisakas ja taktitundetu
kergelt ülekaaluline muhe ja sõbralik, armastab reisida, raha piisavalt, kuid kitsi ja põikpäine - sinu tahtmised jäävad tema omadele alla
tark, sõbralik, edukas ärimees, kuid ääretult laisk, ei tule sinuga kunagi jalutama, ei too lilli
keskmisest vaesem, autot pole, oma elamist pole, kena ja hea huumorisoonega, kuid kergelt ärrituv, emotsionaalne
Vaata tulemusi
Loe lähemalt